fot. Pexels.com

Fotografia jedzenia to chyba jedne z częściej spotykanych zdjęć na przykład na Instagramie. Posiadanie takiej wiedzy może przydać się przy kolejnym wyjściu (po pandemii oczywiście) do restauracji (to były piękne czasy). Inną możliwością jest pochwalenie się swoimi zdolnościami kulinarnymi całemu internetowi. Wystarczy coś tam ugotować i opanować sztukę serwowania jedzenia na talerzu. Jak już mamy przed sobą przygotowane danie, zabieramy się do zrobienia zdjęcia. Jak zatem fotografować jedzenie?

fot. Pixabay.com

Fotografia jedzenia – podstawy

  1. Rób zdjęcia w naturalnym świetle – nie używaj świateł, lamp ani wbudowanej lampy błyskowej (na samym początku)
    Poruszaj się, aby znaleźć najlepsze źródło światła. Nie ograniczaj się do robienia zdjęć w kuchni. Być może najlepsze światło jest rano w sypialni, a po południu w salonie.
  2. Spróbuj robić zdjęcia pod różnymi kątami. Niektóre talerze z jedzeniem wyglądają lepiej z góry (np. Pizza), z boku (hamburgery) lub pod kątem 45 stopni (napoje).
  3. Zminimalizuj bałagan. Jeśli ta łyżka, serwetka lub ruchliwe tło nie dodają się do zdjęcia, odwracają uwagę od zdjęcia. Skoncentruj się na tym, co najważniejsze, ale nie zbliżaj się tak blisko, żeby widzowie nie mogli określić, jakie jest jedzenie.

Światło przede wszystkim

Jeśli zdecydujesz się pracować tylko przy naturalnym świetle (to takie, które nie wymaga lamp, po prostu światło słoneczne), nie zapomnij go zmodyfikować. Naturalne światło prawie nigdy nie jest doskonałe bez pewnych subtelnych zmian.

Kilka podstawowych narzędzi może upiększyć nasze zdjęcia. Co trzeba wiedzieć, to  nieodpowiednie użycie światła zrujnuje fotografie, dlatego należy poświęcić wystarczająco dużo uwagi oświetleniu.

Jeśli jeszcze go nie masz, zdecydowanie powinieneś kupić dyfuzor fotograficzny i umieścić go między oknem a stołem. Podczas pracy przy bezpośrednim nasłonecznieniu, dyfuzor znacznie poprawi jakość światła, dzięki czemu będzie bardziej miękkie. Nie będzie on potrzebny, kiedy słońce będzie za chmurami. Jasne chmury z reguły zmiękczają światło. Wtedy detale nie są takie ostre, dzięki czemu jedzenie będzie lepiej wyglądać.

fot. Pexels.com

Używaj neutralnego tła

Podczas fotografowania jedzenia bardzo ważne jest tło. Jeśli tło jest zbyt niechlujne lub kolorowe, uwaga widza zostanie odwrócona od jedzenia.

Używanie dość neutralnego tła pozwala położyć maksymalny nacisk na jedzenie w scenie. Neutralne tło nie oznacza, że musi być całkowicie proste, ale powinno raczej uzupełniać temat, niż go tłumić.

Co ważne, to, żeby utrzymywać takie zdjęcia w dość minimalistycznym tonie. Dzięki temu fotografia będzie lepsza, a zrobienie jej mniej problematyczne. Można dołożyć ewentualnie jakieś sztućce czy niezbędne ozdoby, ale tylko jeżeli są spójne z fotografią.

fot. Pexels.com

Jest naprawde wiele ciekawych dodatków, których można użyć do rozmaicenia naszego stolika. Drewniany stół stanowi świetne tło, zwłaszcza jeśli znajduje się blisko okna, aby można było wykorzystać naturalne światło.

Dobrze sprawdzają się również  obrusy. Białe tkaniny zwykle działają najlepiej, ale jasne kolory mogą dobrze pasować do niektórych potraw. Subtelny wzór, taki jak przedstawiony poniżej kwiatowy nadruk w stylu vintage, może czasami dobrze wyglądać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here