fot. Pexels.com

Mówi się, że jemy oczami, a lubimy jeść to, co pięknie wygląda na talerzu. Można powiedzieć, że to taki pierwszy „kęs”. Z tego powodu warto zadbać o to, żeby serwowane potrawy naprawdę dobrze wyglądały. Serwowanie jedzenia na talerzu to wiedza, która przyda się w każdym domu. Zobaczcie, jak to najlepiej zrobić!

fot. Pexels.com

Z góry przepraszamy, jeżeli zrobicie się głodni.

Stosuj kontrasty

Baw się kontrastowymi kolorami, jednocześnie unikając sztucznych barwników. Zamiast tego można używać na przykład matchy, cukru pudru lub naturalnych barwników, aby przyciągnąć wzrok.

fot. Pexels.com

 

Rób warstwy

Staraj się układać jedzenie na zasadzie piramidki. Buduj na talerzu piękne konstrukcje, które będzie można rozłożyć po serwowaniu.

fot. Pexels.com

Pozostań minimalistyczny

Im mniej na talerzu, tym lepiej. Nie ładuj wszystkiego na talerz od razu. Minimalizm w tym przypadku jest sprawdzony i pożądany.

fot. Pixabay.com

Używaj dodatków

Sprawdzą się różnego rodzaju liście takie jak szpinak czy bazylia. Tak samo orzeszki czy różne przyprawy. Sosy za to będą idealne do skontrastowania dania.

Czegokolwiek używasz – czy to zioła, przyprawy czy kwiaty – musi być jadalne. Wszystko na talerzu powinno być ułożone tak, aby najpierw rozpoznać smak potraw, a dopiero potem wygląd.

Wybierz odpowiednie talerze

Najlepszy efekt uzyskasz używając odpowiedniego rozmiaru, koloru i stylu talerza. Kolor talerza ma znaczenie, ponieważ służy on jako czegoś w rodzaju płótna do jedzenia.

„Zazwyczaj szefowie kuchni trzymają się z daleka od niebieskich talerzy, ponieważ nie ma naturalnie niebieskiego jedzenia i uważa się, że jest to nieapetyczny kolor” – mówi Michael Welch, szef kuchni w Backyard Kitchen & Tap w Pacific Beach w Kalifornii. „Jeśli masz coś z dużą ilością żywych kolorów, może się lepiej wyróżniać na białym talerzu”.

zobacz również: jak robić zdjęcia jedzeniu?

Układanie składników na talerzu

Rozpoczynając układanie składników, wyobraź sobie tarczę zegara. Z punktu widzenia gościa, twoje białko powinno wynosić od 3 do 9, skrobia lub węglowodany od 9 do 12, a warzywa od 12 do 3.

Użyj wilgotnych składników jako bazy. Inną praktyczną zasadą jest umieszczenie najpierw wilgotnych lub rzadkich składników, ponieważ mają one tendencję do poruszania się podczas przenoszenia talerza, jeśli nie zatrzymują ich inne produkty. Jednym ze sposobów zabezpieczenia rzadkich składników przed poruszaniem jest umieszczanie na nich innych produktów. Na przykład możesz ustawić pokrojone w plasterki mięso lub warzywa pod kątem w stosunku do przecierów i tłuczonych warzyw.

Jeśli podajesz małe potrawy, takie jak krewetki, przegrzebki lub małe przekąski, zawsze podawaj gościom dziwne ilości. Podanie 7 brukselek zamiast 6 zwiększa atrakcyjność wizualną, a klienci zauważą również, że dostają więcej jedzenia.

Nie przepełniaj swojego talerza. Upewnij się, że nigdy nie przepełniasz swojego talerza i zachowaj prostotę, skupiając się na jednym składniku – zwykle białku. Znalezienie punktu skupienia gwarantuje również, że składniki towarzyszące będą pełnić rolę uzupełniającą, wspierającą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here