fot. Pexels.com

Tęsknisz za odrobiną ciepła i mnóstwem słońca? Marzysz o miejscu, w którym od razu się zakochasz? Myślisz o mieście ciekawym i tajemniczym, które nie jest zalane turystami po brzegi? W takim razie Lizbona jest idealnym wyborem. Dlaczego jeszcze warto zainteresować się stolicą Portugalii?

fot. Pexels.com

Lizbona w jeden dzień
Z lotniska najlepiej dojechać metrem do centrum (ze stacji Aeroporto na São Sebastião). Tam można pochodzić gdziekolwiek i wszędzie będzie co najmniej ślicznie. Jednak najlepiej spacerem udać się na tzw. Observation Deck Park Eduardo VII, czyli plac widokowy, z którego zobaczysz piękny widok.

Lizbona jest takim miejscem, że nawet jeżeli się w niej zgubisz, to na pewno nawet tego nie poczujesz. Każda ulica kryje w sobie ciekawe zakamarki. Odkrywanie tego miasta jest jak rozwiązywanie side questów. Znajdziesz je nawet w niespodziewanych miejscach. Tak na pewno natrafisz na Palácio Vilalva czy Palacete Leitão. Pałace, wille, kreatywne kawiarnie, pomniki, ciekawa architektura, nawet Różowa Ulica (!) – te miejsca nagle i niespodziewanie się pojawiają podczas zwykłego spaceru.

Co jeszcze trzeba zobaczyć w Lizbonie?

Zamek św. Jerzego to absolutny must see. Samo wejście do niego może być dość problematyczne, jednak z punktu widokowego w okolicach Jardim de São Pedro de Alcântara widać zarówno jego, jak i całe miasto! Warto wspomnieć, że Lizbona jest położona na nieregularnym terenie. Idąc, trzeba wdrapywać się kilkanaście metrów, żeby zaraz potem schodzić z górki. Jest to coś niesamowitego! Miasto w całości zbudowane  w zgodzie z naturą i przyrodą. Ulice są pełne zieleni, a parki zachwycają każdego turystę.

Kościół São Roque czy klasztor Karmelitów to kolejne pozycje na tej liście. Dobrze też zobaczyć najdłuższy most w Europie – most Vasco da Gamy, kawałek dalej – Restauradores – idealne miejsce na zakupy. Ulice są tu pełne różnych sklepów, hoteli, kawiarni i restauracji. Znajduje się tam też stacja metra, więc łatwo tam dojechać. Kolejnym punktem jest Praça de D. Pedro IV, czyli jedno z ważniejszych miejsc Lizbony. Niedaleko znajduje się Winda Santa Justa. Również ciekawe i rzadko spotykane miejsce. Jest to wyciąg miejski, który porusza się w pionie. Klasztor Hieronimitów oraz Torre de Belém znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Koniecznie trzeba też przejechać się tymi najbardziej charakterystycznymi tramwajami na świecie!

fot. Pexels.com

Atrakcje Lizbony

Ostatnim punktem wycieczki powinno być najatrakcyjniejsze miejsce Portugalii. Uliczki pełne barów, pubów, a przede wszystkim restauracji, gdzie tubylcy prezentują swoje umiejętności ulicznej widowni. Jest to Rua da Conceição oraz przyległe do niej uliczki. Czekają tam na nas pokazy tańca, ognia, śpiewu i wielu innych atrakcji. Warto tam się udać wieczorem. Drogę przez to miejsce kończy przejście przez Łuk Triumfalny tzw. Arco da Rua Augusta oraz wejście na Plac (Praça do Comércio). Zapiera dech w piersiach! Na samym końcu znajduje się Cais das Colunas oraz rzeka, która kawałeczek dalej wpada do Oceanu Atlantyckiego.

Lizbona to miasto, które za każdym razem zaskakuje inaczej. Nigdy nieodkryte w całości, mimo tego że jest dość małe (około 500 tys mieszkańców), co jest z pewnością bardzo wyjątkowe. Trudno też wyliczyć wszystkie atrakcje i wszystkie ciekawe miejsca. Warto dodać, że w Portugalii jest dość ciepło, więc to idealne miejsce, żeby się tam wybrać już dziś!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak fotografować jedzenie?
Następny artykułGadżety do domu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here