fot. materiały prasowe

Planowana na 7 stycznia 2020 premiera na Netflixie „Cząstek kobiety” jest jedną z najbardziej wyczekiwanych premier początku 2021 roku. W główną postać wciela się Vanessa Kirby. Aktorka znana z takich produkcji jak „The Crown” (2016-2017), „Mission: Impossible – Fallout” (2018) czy „Hobbs & Shaw” (2019). Kim jest Vanessa Kirbey?

The Crown, Netflix

Vanessa Noola Kirby urodziła się 18 kwietnia 1988 w Wimbledon, Londyn. Ta angielska aktorka za rolę księżniczki Małgorzaty w serialu serialu Netflix The Crown (2016–2017) otrzymała nagrodę British Academy Television dla najlepszej aktorki drugoplanowej i nominację do nagrody Primetime Emmy dla najlepszej aktorki drugoplanowej w serialu dramatycznym. Zagrała także w kilku produkcjach teatralnych, zdobywając trzy nominacje do Iana Charlesona Awards.

Szersze uznanie zyskała za role w filmach akcji Mission: Impossible – Fallout (2018) i Hobbs & Shaw (2019), a także zdobyła Puchar Volpi dla najlepszej aktorki za rolę w dramacie Pieces of a Woman (2020).

Kirby była córką chirurga prostaty i profesora uniwersyteckiego Rogera Kirby oraz redaktorki  Jane Kirby. Jak sama mówi Kirby miała dzieciństwo naznaczone wzlotami i upadkami: była pod dobrą opieką rodziców, którzy wprowadzili ją w świat filmów i teatrów, co ostatecznie rozbudziło jej zainteresowanie aktorstwem. Kirby cierpiała również na giardię, chorobę jelit wywołaną przez pasożyty, która wymagała stałej kontroli medycznej. Podczas nauki w szkole Lady Eleanor Holles doświadczała częstego zastraszania ze strony innych uczniów.

Jej droga do profesjonalnego aktorstwa potoczyła się równie trudną ścieżką: Kirby została odrzucona przez Bristol Old Vic Theatre School i wzięła tzw. gap year, aby podróżować po Afryce i Azji, zanim wróciła do Anglii, aby zapisać się na University of Exeter. Uzyskała dyplom z angielskiego i możliwość studiowania w London Academy of Musical and Dramatic Arts. Jednak Kirby odrzuciła propozycję, aby rozpocząć karierę zawodową w Octagon Theatre w 2010 roku.

fot. materiały prasowe

„Cząstki kobiety” – zobacz zwiastun

„Zaskoczony tragedią poród domowy doprowadza kobietę do skrajnego załamania. Pogrążona w głębokiej żałobie odsuwa się od partnera i rodziny” czytamy w oficjalnym opisie na Netflixiezobacz zwiastun

Pieces of a Woman” to dramat z 2020 roku w reżyserii Kornéla Mundruczó, na podstawie scenariusza Kata Wéber. W rolach głównych Vanessa Kirby, Shia LaBeouf, Molly Parker, Sarah Snook, Iliza Shlesinger, Benny Safdie, Jimmie Fails i Ellen Burstyn. Martin Scorsese posłuży jako producent wykonawczy. Film jest bezpośrednio związany z przedstawieniem Mundruczó i Wébera pod tym samym tytułem w 2018 roku. Występuje w wykonaniu zespołu artystycznego TR Warszawa.

Film miał światową premierę 4 września 2020 roku na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie Kirby zdobyła Puchar Volpi dla najlepszej aktorki. Film zebrał ogólnie pozytywne recenzje, z uznaniem za kreacje Kirby’ego, Labeoufa i Burstyn.

przeczytaj również: co znika z Netflixa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here