fot. Pixabay.com

Sagrada Familia to największe osiągnięcie architektoniczne Gaudiego, co więcej w Barcelonie czeka nas wiele atrakcji turystycznych, które z pewnością zapewnią nam od groma niezapomnianych chwil. Stolica Katalonii jest nowoczesną metropolią, przepełnioną zarazem zabytkowym stylem gotyckim. Krótko mówiąc każdy w tym mieście znajdzie coś dla siebie, według uznania.

Nieważne jednak czy jesteś fanem ogromnych drapaczy chmur, czy może miłośnikiem tradycyjnej, historycznej zabudowy, na twojej liście miejsc do zwiedzenia nie może zabraknąć świątyni zwanej Sagrada Família. Co musisz o niej wiedzieć, zanim otworzysz drzwi bazyliki?

fot. Pixabay.com

Antoni Gaudi, czyli kto zaprojektował Sagradę Familię?

Żył na przełomie XIX i XX wieku w Katalonii. Nazywany jest bajkowym architektem. Słynący z wybitnych projektów. Zaczynał od tych najprostszych. Projektował kioski, bramy wjazdowe, płoty i mury. Pierwszym poważnym projektem było przygotowanie rezydencji Manuela Vicensego.

Ostatnie 15 lat swojego życia spędził nad projektem rozbudowy bazyliki To bez wątpienia najważniejsze dzieło jego życia. Prawdopodobnie żaden inny przybytek sakralny na świecie nie wzbudza tylu emocji co ta barcelońska bazylika
Śmierć artysty, mimo dokończonej tylko jednej z trzech głównych fasad, nie pokrzyżowała prac nad kościołem. Trwają one po dzień dzisiejszy.

Sagrada Familia – historia

Choć Sagrada Familia to kościół rzymskokatolicki, w rzeczywistości nie chodzi tylko o religię. Dominującą rolę odgrywa także architektura oraz historia związana z tym zapierającym dech w piersiach obiektem.

Początkowo architektem tego miejsca był Francisco Paula de Villar, który stworzył projekt kościoła dla najbiedniejszych. Architektura tego miejsca nie zakładała niczego niezwykłego. Miało to być proste, niczym nie wyróżniające się miejsce dla wiernych.  Pracę nad tym projektem przejął jednak wcześniej wspomniany Antonio Gaudi, który wykorzystując swoje doświadczenie zamienił zwykły kościół na jedną z najbardziej rozpoznawalnych budynków na ziemi.

fot. Pixabay.com

Dlaczego warto zwiedzić Sagradę Familię?

Sagrada jako uosobienie Natury – największego dzieła Boga – zawiera w sobie symbole odwołujące się do czterech „królestw”: roślin (kamienny las kolumn), zwierząt (ornamentyka), minerałów (witraże) i człowieka (rzeźby oraz kolumny symbolizujące żebra).

Miejsce to, mimo nadal trwających prac (które potrwają do 2026 roku), już imponuje swoimi rozmiarami. W trakcie bodowane są kolejne wieże kościoła, których łącznie będzie osiemnaście. Wieże te symbolizują apostołów, ewangelistów, Maryję i Chrystusa.
Wymiary naw oraz innych elementów kościoła stanowią ilorazy liczby 7,5 (przykładowo główna nawa ma 90 metrów czyli 7,5 razy 12 apostołów).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here