fot. Pixabay.com

Praga często określana jest jako najpiękniejsze miasto Europy, dlatego nic dziwnego, że rocznie odwiedza ją blisko 7 milionów turystów z całego świata. Most Karola, Zamek na Hradczanach czy Muzeum Alfonsa Muchy to powszechnie znane każdemu z nas atrakcje, które są obowiązkowym punktem wycieczek do Pragi. Stolica Czech jest idealnym miastem na weekendowy, romantyczny wypad.

fot. Pixabay.com

Most Karola

Niekwestionowany symbol Pragi. Jest to najstarszy i najdłuższy zachowany most kamienny na świecie. Uważa się, że do wzmocnienia zaprawy murarskiej używanej przy budowie użyto kurzych jaj.  Początkowo most zdobił jedynie krzyż. Z czasem zaczęto umieszczać na nim wizerunki świętych, w tym najbardziej znaną postać Jana Nepomucena, którą wielu turystów dotyka na szczęście. Oprócz niej możemy znaleźć wizerunek cesarza Karola IV i jego syna Wacława IV.

Letenskie Sady i Park Letna

Tutaj znajduje się punkt widokowy z widokiem na most Karola. Jest to miejsce, w którym najczęściej wykonuje się zdjęcia z owym mostem do pocztówek. To też idealne miejsce do spaceru z widokiem na miasto. Znajdziemy tam też wielki Metronom, będący rzeźbą postawioną w miejscu, w którym niegdyś stał największy na świecie pomnik Stalina.

Zamek na Hradczanach

Inaczej zamek praski, według Księgi rekordów Guinessa jest to największy zamek na świecie pod względem zajmowanej powierzchni. Znajduje się tutaj m. in. Katedra św. Wita, będąca głównym kościołem Pragi i niegdyś miejscem koronacji i pochówku czeskich władców. Znajdują się tu historyczne grobowce oraz witraż projektu Alfonsa Muchy. Ciekawą atrakcją jest również cogodzinna zmiana warty przed zamkiem. Zamek praski poza atrakcją turystyczną pełni rolę rezydencji prezydenta Republiki Czeskiej.

Złota Uliczka

Znajduje się ma terenie zespołu zamkowego na Hradczanach. Swoją nazwę wywodzi od mieszkających tam niegdyś Żydów zajmujących się złotnictwem. Znajduje się tam mnóstwo małych domków, w których od XX wieku mieszkali poeci i pisarze, w tym Franz Kafka. Aktualnie znajdują się tutaj galerie, wystawy i sklepiki.

fot. Pixabay.com

Orloj

Czyli praski zegar astronomiczny znajdujący się na wiezy Ratusza. Jeden z trzech najstarszych zegarów astronomicznych na świecie, powstał w 1410 roku. Legenda głosi, że radni miejscy kazali oślepić twórcę zegara, aby nigdy więcej nie powstało nic równie pięknego i okazałego. Sam zegar składa się z 3 głównych części: astronomicznej – pokazującej położenie ciał niebieskich, kalendarzowej – ukazującej miesiące i animacyjnej – z ruchomymi figurkami 12 apostołów oraz wyobrażeniami Śmierci, Marności i Chciwości.

Józefów

Jedna z najlepiej zachowanych dzielnic żydowskich w Europie. Znajdziemy tu synagogi, ratusz żydowski, żydowski cmentarz oraz miejsce narodzin Franza Kafki. Dzielnica zachowała się w bardzo dobrym stanie, co związane jest z Adolfem Hitlerem, który chciał tworzyć tu Egzotyczne Muzeum Wymarłej Rasy.

Praga jest miastem, które warto zwiedzić niezależnie od pory roku. Mnogość atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć sprawia, że stolica Czech przypadnie do gustu nawet najbardziej wytrawnym miłośnikom metropolii.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSagrada Familia
Następny artykułCo zobaczyć w Rzymie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here