fot. Pixabay.com

Szachy klasyczne nie są może tak widowiskowe jak piłka nożna, koszykówka czy sporty wodne. Rozgrywki potrafią ciągnąć się godzinami, a na następny ruch można czekać nawet kilkadziesiąt minut szczególnie między mistrzami świata w szachach. Mimo tego ten piękny sport z pewnością ma swoich fanów. Dla tych na pewno znane są takie nazwiska jak Bobby Fischer czy Magnus Carlsen czy inni mistrzowie świata w szachach. Jak już zna się szachowe podstawy, warto zainteresować takimi podstawowymi faktami o szachach. Kim są mistrzowie świata w szachach?

fot. Pixabay.com

Magnus Carlsen

Jest obecnym mistrzem świata w szachach, mistrzem świata w szachach szybkich i mistrzem świata w szachach błyskawicznych. Magnus Carlsen urodził się 30 listopada 1990 w Tønsbergu w Norwegii. Tytuł arcymistrza zdobył w wieku 14 lat. W tym samym roku zremisował z Garrim Kasparowem.  Norweski arcymistrz szachowy dotarł na szczyt światowych rankingów FIDE w 2010 roku i pokonując wreszcie Garry’ego Kasparowa. Jego najwyższy wynik wynosił FIDE 2882. Jest to najwyższy w historii ranking uzyskany przez szachistę. 

Garry Kimovich Kasparov

Гарри Ки́мович Каспаров, czyli Garry Kimovich Kasparov urodził się 13 kwietnia 1963. Ten rosyjski arcymistrz szachowym jest byłym mistrzem świata w szachach i pisarzem politycznym. Od 1984 r. Kasparow zajmował pierwsze miejsce na świecie przez 255 miesięcy w całej swojej karierze. Jego najwyższa nota  w rankingu FIDE osiągnęła 2851 (1999) roku. Była najwyższą notowaną do czasu, gdy został przekroczony przez Magnusa Carlsena w 2013 roku. Kasparow jest także rekordzistą za najwięcej zwycięstw w turniejach zawodowych z rzędu (15). 

Kasparov kojarzony z historyczną porażką z programem komputerowym. 11 maja 1997 roku Deep Blue jako pierwszy komputer pokonał mistrza świata w sześciu meczach w standardowym czasie.

Garry Kimovich Kasparov obecnie jest bardzo aktywny społecznie i politycznie. Jest przewodniczącym Fundacji Praw Człowieka i przewodniczy jej Międzynarodowej Radzie. W 2017 roku założył Renew Democracy Initiative (RDI), amerykańską organizację polityczną promującą i broniącą liberalnej demokracji w USA i za granicą. Pełni również funkcję przewodniczącego grupy.

 

Robert James Fischer

Robert James Fischer urodził się 9 marca 1943, zmarł 17 stycznia 2008. Był amerykańskim arcymistrzem szachowym i jedenastym mistrzem świata w szachach. Jego rodzice byli obywatelami Stanów Zjednoczonych, jednak dziadkowie Żydami polskiego pochodzenia.

 Fischer był nazywany cudownym szachowym dzieckiem. W wieku 13 lat wygrał partię, która została nazwana „Grą stulecia”. W wieku 14 lat został najmłodszym w historii mistrzem szachowym Stanów Zjednoczonych, a w wieku 15 lat został zarówno najmłodszym arcymistrzem (GM) do tego czasu, jak i najmłodszym kandydatem do tytułu mistrza świata. Mając 20 lat Fischer wygrał mistrzostwa Stanów Zjednoczonych 11 zwycięstwami w 11 meczach, co stanowi jedyny doskonały wynik w historii turnieju. 

W lipcu 1971 roku został pierwszym oficjalnym graczem numer jeden FIDE. Jego ranking Elo wynosił 2785 w następnym roku był 125 punktów przed mistrzem świata Borisem Spasskimi jest to największa różnica w ocenach, jaką kiedykolwiek odnotowano między graczami z pierwszego i drugiego rankingu.

Fischer wygrał mistrzostwa świata w szachach w 1972 roku, pokonując Borisa Spasskiego z ZSRR w meczu rozgrywanym w Reykjavikui. Ogłoszona jako konfrontacja zimnej wojny między Stanami Zjednoczonymi a ZSRR, wzbudziła większe zainteresowanie na całym świecie niż jakiekolwiek mistrzostwa szachow. W 1975 roku Fischer odmówił obrony swojego tytułu, kiedy nie można było osiągnąć porozumienia z FIDE, międzynarodowym organem zarządzającym szachami, co do jednego z warunków meczu. Zgodnie z zasadami FIDE, w wyniku tego radziecki GM Anatolij Karpow, który wygrał cykl kwalifikacyjny kandydatów, został domyślnie mianowany jako no mistrz świata w szachach.

fot. Pixabay.com

Anatolij Karpow

Anatoly Yevgenyevich Karpov urodził się 23 maja 1951 roku gdzieindziej jak nie w Rosji, wtedy jeszcze Sowieckiej jak inni mistrzowie świata w szachach. Jest rosyjskim arcymistrzem szachowym i byłym mistrzem świata. Został oficjalnym mistrzem świata w szachach od 1975 do 1985 roku, kiedy został pokonany przez Garry’ego Kasparowa. Karpow rozegrał pięć meczów przeciwko niemu o tytuł w latach 1984-1990, nie pokonując go nigdy w pojedynku. Później został ponownie mistrzem świata FIDE po tym, jak Kasparow zerwał z FIDE w 1993 roku na znak protestu przeciwko nowym zasadom mistrzostw świata FIDE.

Jego sukcesy turniejowe obejmują ponad 160 pierwszych miejsc. Miał najwyższy ranking Elo wynoszący 2780, a jego łączne 102 miesiące na pierwszym miejscu na świecie są trzecim najdłuższym w historii, za Magnusem Carlsenem i Garrim Kasparowem, od momentu powstania listy rankingowej FIDE w 1970 roku.

Jan-Krzysztof Duda

Oczywiście nie mogło tutaj zabraknąć naszego rodaka – Jana-Krzysztofa Dudę urodził się 26 kwietnia 1998 w Krakowie. Tytuł arcymistrza uzyskał w 2013 roku w wieku 15 lat, amistrzostwo Polski w 2018 roku. Znany jest rodakom szczególnie za zwycięstwo z obecnym mistrzem świata Magnusem Carlsenem. W grudniu 2018 roku Duda zajął drugie miejsce w Mistrzostwach Świata w Szachach Błyskawicznych w Sankt Petersburgu. Uzyskał wtedy pół punktu mniej niż ówczesny zwycięsca, oczywiście Magnus Carlsen.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here