fot. Pixabay.com

Rzym jest najstarszym miastem na świecie i prawdopodobnie jednym z najwspanialszych. Początku siegają 754 roku przed naszą erą, czyli wtedy kiedy został założona. Miasto od samego początku było ośrodkiem władzy, polityki, kultury i rozwoju. Stworzenie miasta jest przesiąknięte legendami i mitologią. Rzymem jest właśnie tym miejscem, z którego wyrosło kolosalne Cesarstwo Rzymskie. Z tego powodu po prostu trzeba je odwiedzić co najmniej raz w życiu. To dobry kierunek na każdą podróż, tę romantyczną, jak i mniej. Jeżeli chcesz się tam wybrać, musisz wiedzieć, co koniecznie zobaczyć w Rzymie.

fot. Pixabay.com

Rzym znany jest z tego, że przez te tysiące lat powstawały różne pomniki, pałace i budynki sakralne, które obecnie stanowią najciekawsze atrakcje turystyczne i przypominają o wspaniałej przeszłości miasta. Rzym jest stale uznawany za jedno z najpiękniejszych miejsc turystycznych w Europie, przede wszystkim dzięki takim zabytkom, jak Koloseum czy Watykan.

Koloseum

Na pewno nikogo nie dziwi, że to potężna budowla znajduje się w tym zestawieniu. Jest jednym z najbardziej znanych i kultowych zabytków na świecie, a podróż do Rzymu byłaby niczym bez wizyty w Koloseum.

Obiekt jest znany również jako Amfiteatr Flawiuszów. Został zbudowany w latach 70-80 ne i szacuje się, że w jego szczytowym okresie mieściło się nawet 80 000 widzów. Koloseum było miejscem organizowania gier, turniejów gladiatorów i innych form rozrywki, a co więcej był regularnie odwiedzany przez rzymskich cesarzy.

fot. Pixabay.com

Plac św. Piotra

Rzym posiada mały kraj w kraju – Watykan. Każdy na pewno je dobrze kojarzy z rezydencji papieża. To niezależne państwo jest jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego na świecie, a Plac św. Piotra jest kluczowym miejscem, w którym miało miejsce wiele znaczących wydarzeń.

Plac znajdujący się z przodu Watykanu jest w okrągły i otoczony dwoma ogromnymi zestawami kolumnad – na tych kolumnach stoją piękne posągi różnych postaci religijnych i poprzednich papieży.

Na drugim końcu placu znajduje się słynna Bazylika Świętego Piotra, a przed nią zwykle ustawia się zestaw krzeseł na ceremonie papieskie. To właśnie tam znajdują się takie dzieła jak Stworzenie Adama czy pierwsza z czterech piet Michała Anioła.

Bazylika Świętego Piotra

Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna i ceniona budowla sakralna na świecie. Bazylika św. Piotra stanowi prawdziwy triumf potęgi i upadku religii katolickiej i jest uważana za jedno z najświętszych sanktuariów dla jej wyznawców.

Bazylika to stoi na drugim końcu placu św. Piotra. Wnętrze Bazyliki zdobią bogate dekoracje oraz architektura. Ma pięknie zaprojektowaną fasadę frontową i jest zwieńczona posągami apostołów i Jezusa. Jest zbudowana tak, żeby promienie słoneczne oświetlały kluczowe punkty wnętrza. Bazylika Świętego Piotra jest uważana za najpiękniejszy budynek na świecie.

Zarówno Michał Anioł, jak i Bernini przyczynili się do powstania projektu, a ich dzieło można zobaczyć w ogromnej kopule i oszałamiającej rzeźbie Gloria.

Panteon

Wracając do Rzymu, z miejsc, które trzeba zobaczyć zdecydowanie znajduje się Panteon. Potężny budynel jest jednym z najlepiej zachowanych starożytnych rzymskich budowli na świecie i jedną z najsłynniejszych atrakcji Rzymu.

Zbudowany w 118 roku przez cesarza Hadriana Panteon, który stoi obecnie, został faktycznie zbudowany w miejscu, w którym stała wcześniejsza świątynia.

Panteon położony jest w centrum Rzymu, na Piazza della Rotonda. Dojazd do niego jest dość łatwy.

Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi jest piękną fontanną z bogatymi zdobieniami. Oddaje ona hołd rzymskiemu bogowi Oceanusowi, który jedzie na swoim rydwanie ciągniętym przez Trytonów i oswaja kilka hipokampów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here