Mediolan to piękne miasto, które miesza ze sobą historyczną architekturę z nowoczesnymi wieżowcami i tym włoskim klimatem, którego nigdzie indziej nie doświadczymy. Miasto jest szczególnie znane z dużej liczby ekskluzywnych sklepów odzieżowych i pięknej katedry Duomo. Planujesz wypad do Mediolanu? To doskonały pomysł. Dowiedz się dlaczego. Co zobaczyć w Mediolanie?

fot. Pixabay.com

Katedra w Mediolanie

Katedra w Mediolanie jest naprawdę monumentalnym budynkiem, którego zbudowanie zajęło ponad 600 lat. Jest położona w ścisłym centrum miasta, na Piazza del Duomo, o tej samej nazwie, katedra została zbudowana w 1386 roku. Jednak oficjalnie ukończono ją dopiero w 1965 roku. Fasada katedry we włoskim gotyku jest naprawdę imponująca.

Wnętrze jest równie dekoracyjne, co sama Katedra. Na oknach zobaczmy piękne witraże, które pękają w kolorze. Co więcej, pomiędzy kolumnami znajduje się dość spora wystawa  dzieł sztuki i kilka posągów.

Ta ogromna budowla tak naprawdę jest tętniącym sercem Mediolanu i żadna podróż do tego miasta nie jest kompletna bez zaliczenia jej.

Santa Maria delle Grazie

Sam wygląd zewnętrzny tego kościoła nie jest jakoś najbardziej znany na świecie, ani nie jest tak imponujący jak Katedra w Mediolania, nadal ma pewien swój urok i wdzięk. Santa Maria delle Grazie została zbudowana w 1497 roku. Kościół reprezenduje styl gotycki, jest z czerwonej cegły i dużą tylną bazylikę.

Ten kościół znajduje się na Corso Magenta po przeciwnej stronie Mediolanu niż Duomo.

To właśnie wewnątrz tego przepięknego budynku znajduje się jedno z największych arcydzieł artystycznych na świecie – Ostatnia Wieczerza Leonarda di Vinci.

Okrzyknięty wysublimowanym dziełem sztuki, ten mural przedstawia scenę Ostatniej Wieczerzy, opisaną w Biblii. Ciężko nigdy o niej nie słyszeć, prawda? Przez lata to dzieło sztuki było badane i analizowane pod kątem ukrytych znaczeń i treści.

fot. Pexels.com

Grand Galleria Vittorio Emanuele II

Wchodząc do Grand Galleria Vittorio Emanuele II, można pomyśleć, że stoi się w holu wejściowym do opery lub pałacu – a nie w centrum handlowym.

Grand Galleria Vittorio Emanuele II to właśnie jest „zwykła” galeria handlowa, czyli niezwykle bogata i ekstrawagancka przestrzeń handlowa. Miejsce wszystkich najbardziej znanych włoskich projektantów.

Utworzony w 1877 roku, jest jednym z najstarszych centrów handlowych na świecie, został zaprojektowany przez Guiseppe Mengoni.

Centrum handlowe w kształcie krzyża jest przykryte czterema szklanymi ramionami, które doskonale wpuszczają światło słoneczne, a ściany i fronty sklepów ozdobione są boazerią i sztukaterią.

W centrum handlowym Grand Galleria Vittorio Emanuele II znajdują się ekskluzywne markowe sklepy w tym takie jak, jak Prada, Versace czy Luis Vuitton.

Castello Sforzesco

Castello Sforzesco to jest XV-wieczny zamek położony jest w centrum Mediolanu. Mieści sie na rozległym terenie i ogrodach. Stworzony został w 1370 roku na podstawie oryginalnego projekt, który został zmodyfikowany, ale nadal zachowuje swoją elegancję.

Na froncie zamku stoi potężny ceglany mur, otoczony blankami i obramowany centralną wieżą strażniczą. Sam zamek robi wrażenie swoją wielkością. Dookoła zamku rozciągają się małe muzea i kolekcje, które zawierają niezliczone interesujące artefakty i informacje historyczne o zamku i Mediolanie.

Pinacoteca di Brera

Położona w Palazzo Brera Pinacoteca to piękna galeria sztuki, która zawiera dużą kolekcję składającą się z włoskiej sztuki. We wcześniejszych latach pałac służył jako klasztor i biblioteka narodowa, a przekształcono go w muzeum dopiero w XIX wieku.

W galerii można znaleźć takie dzieła jak Wesele Marii Rafaela, Pieta Belliniego, Ostatnia Wieczerza Rubensa i Pokłon Trzech Króli Correggia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here