Pielęgnica niebieskołuska

Pielęgnice cieszą się niesłabnącą popularnością wśród polskich akwarystów. Te wyjątkowe i piękne gatunki ryb prezentują rozmaite walory estetyczne oraz nadają się do stosowania w różnego typu zbiornikach. Poniżej skupiamy się na jednej z najbardziej pożądanych – jaką jest pielęgnica niebieskołuska. Podpowiadamy jak należy przygotować zbiornik pod hodowlę tej odmiany oraz w jakie sprzęty powinien być wyposażony, by pielęgnica czuła się jak w domu. 

Pielęgnica niebieskołuska- najważniejsze informacje hodowlane 

Pielęgnice z zasady wymagają dostępu do dość dużych zbiorników. W przypadku odmian niebieskołuskich – konieczne będzie przygotowanie zbiornika o pojemności nawet 200 litrów. Zaleca się trzymać pielęgnice z innymi przedstawicielami swojego gatunku, szczególnie odmian o podobnych rozmiarach. Choć niektóre pielęgnice są dość towarzyskie, odradza się łączenie niebieskołuskich odmian z innymi rybkami. Są bardzo agresywne i mocno związane ze swoim terytorium. W okresie tarła, ich humory stają się jeszcze bardziej intensywne – będą zaczepiać innych samców, nawet większych od siebie. 

Oprócz wyboru dużego zbiornika istotne jest także jego wyposażenie. Nie powinno zabraknąć takich istotnych sprzętów jak filtr, napowietrzacz i grzałka. Szczególnie ta ostatnia jest ważna, gdyż pielęgnice preferują przebywanie w wysokich temperaturach. Warto utrzymywać wodę na stałym poziomie 25-30 stopni, w czym pomoże grzałka wyposażona w termostat (polecamy modele: https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/zestawy-akwariowe/). Niekiedy dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup dwóch osobnych grzałek, które zamontujesz w różnych regionach zbiornika. 

Pielęgnice lubią też buszować w toni zbiornika, oraz po jego dnie. Dlatego warto urozmaicić im podwodne przygody i wprowadzić do akwarium liczne akcesoria, dodatki i ozdoby. Warto przede wszystkim sięgnąć po korzenie i kamienie, wśród których rybki będą urządzać swoje kryjówki. Nie może też zabraknąć roślinności podwodnej, którą akwarium powinno być intensywnie obsadzone. Warto wybierać przede wszystkim stabilne ozdoby, które nie ulegają przemieszczeniu zbyt łatwo. Pielęgnice błękitnołuskie lubią bowiem przeczesywać dno, powodując jego powolne ruchy. 

Warunki optymalne dla rozwoju – czyli jakie? 

Pielęgnice błękitnołuskie preferują wodę o neutralnym odczynie – na poziomie 7-8 pH. Aby utrzymać te właściwości, warto wybierać dobrej jakości filtry, które będą aktywnie wyłapywać wszelkie zanieczyszczenia, pozostałości pokarmu i odchody. Szczególnie że pielęgnice mają dość szybki metabolizm – pochłaniają duże ilości pokarmu i produkują niemal tyle samo odchodów. Twardość wody powinna pozostawać na neutralnym poziomie, choć rybki poradzą sobie również z wodą twardą.

Karma stosowana w hodowli pielęgnic powinna być zróżnicowana. Rybki te są wszystkożerne, dlatego rozbudowana dieta jest najlepszym sposobem na utrzymanie ich w dobrym stanie. Można stosować zarówno pokarm suchy jak i żywy. Warto pamiętać o wyborze produktów zawierających w składzie dodatki roślinne. W innym wypadku pielęgnice będą podgryzać podwodną roślinność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here