Dekoracyjna ściana w mieszkaniu w stylu loft

Wnętrza mieszkalne w stylu loftowym cieszą się u nas coraz większą popularnością. Moda nawiązująca do starych fabryk z Nowego Jorku zagościła u nas na dobre, a Polacy docenili aranżację minimalistyczną, ale jednak nietuzinkową i zawsze funkcjonalną. Ponieważ styl loftowy nie zakłada przepychu ani mnogości dekorów, bardzo często jedynym i głównym akcentem ozdobnym jest frontowa ściana wybranego pomieszczenia. Dowiedz się, jakie dekory ściany są typowe dla loftowym aranżacji.

Stara cegła jako klasyk

Styl loftowy hołduje materiałom z odzysku i tym naturalnym, które dają wrażenie nieco zniszczonych i zaniedbanych. To minimalizm, ale również ukłon w stronę dobrej jakości, która może służyć przez wiele lat w swojej doskonałości. Aranżacje loftowe nie akceptują tanich bubli, wykończenie ma być najlepszej klasy, aby wystarczyło na długie lata intensywnej eksploatacji.

Właśnie dlatego jednym z motywów przewodnich mieszkań loftowych jest stara cegła. Najczęściej wykorzystuje się ją na ściany, chociaż nierzadko inwestorzy decydują się również na wyłożenie cegłą podłóg. 

Idealnie, jeśli stara cegła zostaje uratowana i jest po prostu odsłonięta spod tynku. Jeśli struktura ścian na to nie pozwala, tak samo doskonały efekt może dać imitacja cegły na ścianie. W tym zakresie można wykorzystać płytki cegłopodobne albo nawet tapetę, którą z powodzeniem udaje się położyć samodzielnie. 

Co ważne, stara cegła albo jej imitacja, to materiał na tyle odporny, że bez problemu zaaranżujesz taką ścianę nie tylko w reprezentacyjnym salonie, mniejszej sypialni czy w korytarzu. Tak ozdobna ściana może funkcjonować również w kuchni oraz w łazience, czyli we wnętrzach, w których panują wyjątkowe, nierzadko trudne warunki. 

Surowy beton 

Klimat industrialny wprowadza także surowy beton. W sklepach z asortymentem budowlanym znajdziesz specjalne mieszanki, które położysz na ścianę. Beton dostępny jest w różnej kolorystyce, a efekt finalny może charakteryzować się różną strukturą. Wiele zależy także od techniki jego nakładania, dzisiaj chyba największą popularnością cieszy się takie układanie betonu na ścianę, które finalnie przypomina ciężkie, betonowe i duże płyty. 

Pamiętaj tylko, że surowy beton może dawać zbyt chłodny klimat i sprawiać, że wnętrze będzie zbyt mroczne. Stosuj taki dekor tylko na jednej ze ścian. 

Przytulne drewno 

W mieszkaniach w stylu loftowym często wykorzystuje się również naturalne drewno i to nie tylko dlatego, że jest to materiał ekologiczny. Ogromne znaczenie ma fakt, że deski nadają przytulności i nieco przełamują ponury, surowy klimat aranżacji. Świetnym pomysłem w ramach ozdobienia ściany będzie nie tylko montaż drewnianych półek. Coraz częściej na ścianach montuje się drewnianą boazerię, panele albo tzw. lamele. W sypialni zawsze warto zamontować okazałe wezgłowie łóżka wykonane z drewna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here