fot. Pexels.com

Krawat to nieodłączny element męskiej elegancji i zajmuje ważne miejsce w garderobie panów. Nie każdy wie, jak dobierać krawat. Kojarzony jako element formalnych uroczystości. Jednak jest kilka zasad, o których należy pamiętać. Jak dobierać krawat?

fot. Pexels.com

Do czego krawat?

Jak dobierać krawat, to ubieramy ZAWSZE do koszuli z długim rękawem. Koszule z krótkim rękawem są mocno nieformalnym elementem garderoby.

Czarny krawat nosimy jedynie podczas pogrzebów lub wieczorowych gali (czarny garnitur i czarny krawat). Do smokingu nie ubieramy krawatu.  Im mniejszy jest wzór na krawacie tym ma on bardziej formalny charakter.

Jak dobrać krawat?

Szerokość krawata dobieramy do szerokości klap marynarki, czyli do szerokich klap dobieramy szeroki krawat a do wąskich analogicznie wąski krawat. Krawat dobieramy do koloru, wzoru i faktury koszuli oraz garnituru. Bardzo ważne jest staranne zawiązanie krawata. Nawet najdroższy krawat będzie wyglądał niechlujnie przy mało dokładnym i niechlujnym sposobie zawiązania.

fot. Pexels.com

Jaka koszula do krawata?

Jeśli nie wiesz, jak dobrać krawat, oczywiście bazą pod dobór krawatu jest koszula. Ta w odcieniach bieli jest idealnym wyborem, gdy zależy ci na prostej, eleganckiej stylizacji. Nie bez powodu biała koszula uznawana jest za fundament męskiej garderoby. W niej zawsze będziesz wyglądać dobrze i schludnie. Niezależnie od wzoru czy faktury krawata nigdy takie połączenie nie będzie przekombinowane. Dlatego możesz śmiało eksperymentować z wszelkimi pipetkami, fakturami, kratami jak i większymi czy mniejszymi wzorkami na krawacie.

Podobnie wysokim stopniem elegancji odznaczają się gładkie koszule w odcieniach błękitu i różu. Dlatego stylizowanie ich jest dużo łatwiejsze ze względu na uniwersalny charakter. Tutaj bardzo dobrze sprawdzą się krawaty w odcieniach bordo lub granatu. Warto poeksperymentować z fakturą lub wzorem, ponieważ przy klasycznym odcieniu koszuli efekt może być bardzo interesujący i godny uwagi.

Najbezpieczniejszą metodą dobrania koloru krawatu jest dobranie odcienia zbliżonego do koloru marynarki. Dzięki takiemu zabiegowi bardzo trudno jest popełnić błąd w doborze krawatu. Jednak przy bardzo jasnych marynarkach metoda ta nie da odpowiedniego efektu, ponieważ całość może wyglądać mdło i nieciekawie. Dlatego inną metodą, którą zalecamy jest utrzymanie krawatu w tonacji o 2-3 tony jaśniejszej lub ciemniejszej od marynarki, ale pozostającej w obrębie tego koloru, czyli np. Do niebieskiej marynarki dobieramy albo błękitny krawat (2-3 tony jaśniejszy od marynarki), albo granatowy (2-3 tony ciemniejszy).
Przy wzorzystych krawatach, które z pozoru mogą wydawać się ciężkie do wystylizowania warto szukać pasujących kolorystycznie detali, które będą spójne z resztą stylizacji, czyli np. barwny krawat w motyw paisley, w którym występują niebieskie akcenty dobieramy do błękitnej koszuli.

Jak dobierać krawat?

Dla miłośników modowych smaczków polecamy spróbować umieścić krawat w centralnym punkcie stylizacji. Jeśli nie wiesz, jak dobrać krawat, w ten sposób można w nietuzinkowy sposób podbić najprostszą i najbardziej klasyczną stylizację. W ten sposób do klasycznego zestawu biała koszula i marynarka w neutralnym kolorze można dodać krawat w odcieniu czerwieni, fioletu, pomarańczy lub zaszaleć z wzorem i fakturą.

Inną lekko awangardowym rozwiązaniem jest łączenie kilku wzorzystych materiałów np. Na krawacie, marynarce i skarpetkach. Tutaj ważne jest zachowanie chociaż jednego detalu w spójnym odcieniu, dzięki czemu stylizacja ma ciekawy, niecodzienny charakter i nie jest przerysowana.

Sprawdź jeszcze, jak się ubrać w sylwestra!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here