TOP 5 – moje ulubione muzea w Amsterdamie

Podobno w Amsterdamie mieści się blisko 400 muzeów – szaleństwo! Można oczywiście, w ramach eksperymentu spróbować odwiedzić wszystkie, ale o wiele ciekawiej znaleźć na tej długiej liście dokładnie te, które totalnie zawrócą nam w głowie i przykleją do ekspozycji na długie godziny!

1. Micropia

Absolutny numer jeden! Micropia to niebo dla każdego, kto choć trochę interesuje się biologią, naturą, ewolucją i mikrobami! Coś pięknego, spędziłam tam lekką ręką 4h szalejąc między mikroskopami i podglądając wielkie mrówki. Coś cudownego!

Micropia to muzeum w Zoo – dokładnie tak. Pomysł jest prosty – pokazać człowiekowi co ma w środku. Otwarte w 2014 roku muzeum zajmuje się promowaniem wiedzy z zakresu mikrobiologii i skupianiem ekspertów i researcherów związanych z tą dziedziną. Tak ciekawego i przystępnego muzeum, które zupełnie nienahalnie przekazuje zwiedzającym tyle wiedzy nie odwiedziłam już dawno.

Bardzo wiele multimedialnych elementów – niesamowite animacje pokazujące mechanizmy działania wirusów i bakterii, mikroskopy z żywymi preparatami i gigantyczna instalacja – królestwo mrówek. Siedziałam przed nimi jak zaklęta, obserwując jak noszą z miejsca na miejsce kawałki jedzenia i liści, co jakiś czas popychane przez sporych rozmiarów królowe.

Bardzo fajnym, zabawowym wątkiem jest zbieranie pieczątek na specjalnej karcie – przy wielu eksponatach znajdują się stempelki z przeróżnymi mikrobami, które, jeśli zbierze się wszystkie, tworzą kapitalną mozaikę. Fajne, nie tylko dla dzieci…

Wstęp € 14, Otwarte codziennie od 9 do 18.

2. Van Gogh Museum

Absolutny klasyk i must see – Amsterdam słynie z Van Gogha i serio, wielkim nietaktem byłoby nie zajrzeć i nawet nie rzucić okiem na „Słoneczniki”! Muzeum jest absolutnie czaderskie – multimedialny audioguide fantastycznie prowadzi (nawet najbardziej zagubionych w historii sztuki) zwiedzających przez ekspozycję.

Museum Van Gogha znajduje się przy Museumplein czyli placu, wokół którego znajdziemy co najmniej 4 bardzo znane i fajne muzea. Poza Muzeum Van Gogha są tam między innymi Rijks Museum czyli muzeum narodowe, Stedelijk Museum ze sztuką współczesną i Moco, w którym widziałam kapitalną wystawę prac Banksy’ego.

Wstęp € 17, Otwarte codziennie od 9 do 17.

3. EYE

EYE to muzeum filmu – znajduje się na północnym brzegu Amsterdamu, za rzeką IJ. Żeby się do niego dostać trzeba zapakować siebie i rower na prom – cudownie! Imponująca z zewnątrz bryła muzeum to dzieło wiedeńskiego studio Delugan Meissl. Dynamiczna bryła, piękna jasna fasada i otoczenie wody sprawiają, że EYE wygląda przepięknie z daleka.

Im bliżej tym ciekawiej – w środku kryje się przede wszystkim kapitale muzeum kinematografii – stała ekspozycja przedstawia historię filmu, a zmieniające się co kilka miesięcy wystawy tematyczne  – przeróżne zagadnienia związane ze współczesną historią kina. EYE to też 4 sale kinowe, w których wyświetlane są zarówno komercyjne, jak i totalnie niszowe produkcje. Do dyspozycji zwiedzających są też zabudowane malutkie saloniki filmowe, w których można bardzo kameralnie, dosłownie w kilka osób, obejrzeć dowolny film z dostępnej bazy.

Główny hall zajmuje kawiarnia, z której rozpościera się fantastyczny widok na drugi brzeg IJ, Central Station i zabudowania centralnej części Amsterdamu.

Eye Muzeum to idealne miejsce na weekendowy lunch albo krótką przerwę w turystycznym zabieganiu!

Wstęp € 12.50, Otwarte codziennie od 10.

4. Amsterdam Museum

Odwiedziłam to muzeum dopiero po 3 miesiącach od przyjazdu i żałuję, że tak późno! Powinnam tam skierować dosłownie pierwsze kroki. Wystawa Amsterdam DNA pięknie tłumaczy historię powstania miasta i rysuje klimat holenderskiej stolicy. Całość jest bardzo kreatywnie zaprojektowana i naszpikowana elektroniką. Po muzeum poruszamy się z niedużych rozmiarów audioguidem, którym skanujemy kolejne materiały – i audio i wideo! Ach jakie tam są kapitalne animacje!

Amsterdam Muzeum, poza wystawami, które opowiadają historię miasta, ma w swoich zbiorach bardzo dużo mebli, obrazów i rzeźb holenderskich artystów – warto zajrzeć do głównego hallu i małej galerii sztuki, żeby jeszcze bardziej kompleksowo zapoznać się z tym klimatem.

Wstęp € 12.50, Otwarte codziennie od 10.

5. FOAM

FOAM czyli Fotografiemuseum to nieduża instytucja, która skupia wokół siebie tak niesamowite środowisko widzów i fotografów. Czuć to już od samego wejścia – pracującym tam fascynatom fotografii udało się stworzyć w FOAM tak niezywkłą atmosferę! Aż miło!

Kapitalne, zawsze pięknie zaaranżowane wystawy ogląda się przyjemnie i w skupieniu – teraz na tapecie Ai Wei Wei – jeśli tylko będziecie mieli okazję tam zajrzeć – bardzo polecam!

Wstęp € 10, Otwarte codziennie od 10.

Lubicie zwiedzać muzea? Macie swoje ulubione miejsca w Polsce i za granicą?

Ola Kotowska

Jestem graficzką, joginką i fanką jedzenia - obecnie mieszkam w Amsterdamie i staram się eksplorować najciekawsze zakątki tego boskiego miasta!

RELATED POSTS

 • Post w sam raz przed naszym wyjazdem do Meksyku. Do Amsterdamu zawitamy dzień przed wylotem! Czas się odchamić i zobaczyć polecane przez Ciebie muzea :) Super Blog!

  • Radek – o jak super! Koniecznie wpadnijcie do któregoś z nich – życzę Wam kapitalnej podróży! A Meksyk na długo? :)

   • Niestety nie bardzo długo, 15 dni ale wiesz bilety były za 999 zł to się zastanawialiśmy. Do tego możliwość zobaczenia przy okazji Amsterdamu – bezcenna :)

 • Fajnie jest czytać o takich muzeach..kiedyś pojadę do Amsterdamu i dzięki Tobie na pewno wybiorę się do któregoś z nich :)

 • nie jestem fanką muzeów, ale nie wiedziałam, że jest ich aż tyle w Amsterdamie! jak tam byłam, to nie odwiedziłam żadnego. teraz się zastanawiam, czy aby przypadkiem nie żałuję.

 • Dominika Rygiel

  Do muzeum Van Gogha bym poszła, z wielką chęcią!

 • Micropia wygląda świetnie. Tym bardziej, że nasze dzieci uwielbiają muzea i przyrodę :) Będziemy pamiętać o tej propozycji, jeśli udamy się do Amsterdamu.

 • Wow, Van Gogh, uwielbiam. Marzę, by odwiedzić to muzeum :)

 • Nie pozostaje nic innego, jak ruszać na podbój Amsterdamu! Świetne propozycje. Pierwsza niezwykle kusząca, bo nietuzinkowa :)