Moco Museum Amsterdam

Moco Museum to zagadkowo wyglądający dworek, który znajduje się na Museumplein. Zacne towarzystwo gigantów takich jak Van Gogh Museum czy Rijks Museum sprawia, że można przejść obok Moco obojętnie, nawet nie zdając sobie sprawy z tego, że tam jest! Co więcej, można, tak jak ja, w błogiej nieświadomości przechodzić i przejeżdżać obok niego na rowerze bardo wiele razy. Nic bardziej nieprzyjemnego – Moco Museum to niezywkłe miejsce.

Moco Museum – Villa Alsberg

Moco Museum Amsterdam na Days and Places

Nazwa Moco to skrót od Modern and Contemporary – przestrzeni, która ukazuje szerszej publiczności sztukę współczesną i nowoczesną. Muzeum jest stosunkowo młode – otwarte na początku 2016 roku powstało z prywatnej inicjatywy Lionela i Kim Logchies. Pierwsza zorganizowana przez nich wystawa Banksy/Warhol powstała dzięki fascynacji, z jaką para podchodzi do streetartu.

Villa Alsberg, w której znajduje się Moco, bardzo długo była na sprzedaż za dosyć poetycką sumę 36.000.000 euro! XIX wieczna, 5-cio piętrowa willa zaprojektowana przez Alberta Cuypsersa to prawdziwa perełka. Wygląda pięknie z zewnątrz, a w środku kryje fajowe drewniane belkowania i hall ze schodami, które po prostu robią wrażenie.

Moco Museum Amsterdam na Days and Places

Przestrzeń willi nie jest w żaden sposób zaadaptowana na potrzeby prezentowania wystawy – obrazy wiszą na ścianach, albumy leżą na fotelach i szafkach z kwiatami, toalety wyglądają po prostu domowo – niesamowite. W tej niewymuszonej i zupełnie naturalnej atmosferze znajdują się aktualnie prace dwóch artystów, którzy totalnie zrewolucjonizowali sztukę swoich czasów.

Warhol/Banksy

Wystawa zajmuje dwa piętra – parter zdominowany przez prace Banksy’ego i poziom -1, na którym króluje Warhol. Połączenia, które spotkałam w Moco totalnie mnie zaskoczyły – przede wszystkim miks dwóch artystów, których podejście do sztuki nieco się różniło.

Warhol był dla mnie zawsze artystą mocno związanym z miejscem pracy – jego legendarne studio The Factory pełniło funkcję pracowni, ale też przestrzeni spotkań i wymiany poglądów. Banksy natomiast to artysta, dla którego przestrzeń nie jest w żaden sposób ograniczona albo ograniczająca. Maluje i sprayuje na murach, chodnikach, na ścianach, na świeżym tynku, na starym tynku – wszędzie, gdzie tylko jego twórczość może być przez kogoś dostrzeżona. W Moco te dwa światy spotykają się – i to działa.

Obaj wywarli ogromny wpływ na rozwój sztuki na całym świecie – w wielu miastach trasy turystyczne podążają za pracami Banksy’ego, a puszki zupy Campbella wydrukowane na sicie przez Warhola są jedną z najbardziej rozpoznawalnych prac epoki.

Zwiedzanie było czystą przjemnością – wystawa jest zaaranżowana w bardzo przemyślany sposób, zwiedza się ją bez pośpiechu, w otoczeniu przepięknych wnętrz Villi Alsberg.

Moco Museum Amsterdam na Days and Places

Moco Museum Amsterdam na Days and Places

Moco Museum Amsterdam na Days and Places

Moco Museum Amsterdam na Days and Places

Moco Museum Amsterdam na Days and Places

Ceny biletów i godziny otwarcia

Regularna cena biletu wynosi 12,50€ i, nawet jak na holenderskie standardy, jest dosyć wysoka. Co więcej, nawet posiadacze Museumkaart (karty zniżkowej, która upoważnia do bezpłatnego wstępu do większości muzeów w Amsterdamie) płacą tu za wejście aż 9€.

Moco Museum jest czynne codziennie od 10:00 do 18:00, a wystawę Warhol/Banksy będzie można oglądać aż do 31 grudnia 2016.

Mielibyście ochotę zajrzeć? Wolicie twórczość Banksy’ego czy Warhola?

Ola Kotowska

Jestem graficzką, joginką i fanką jedzenia - obecnie mieszkam w Amsterdamie i staram się eksplorować najciekawsze zakątki tego boskiego miasta!

RELATED POSTS

 • Ja chyba wolę Warhola… Cena faktycznie sporawa. Uśmiałam się z tej skróconej nazwy – moco po hiszpańsku to „gil” ;)

 • Wygląda to niesamowicie. Faktycznie często tak jest, że mijamy codziennie miejsca, o których nawet nie wiemy, jakie skarby kryją w sobie.

 • Mam nadzieję, że będę miała okazję kiedyś tam być :D

 • Banksy w muzeum! To dopiero fenomen, artysta, którego nikt nie widział. Podróż do Amsterdamu ciągle jest przede mną, ale nie mogę się doczekać już tych wszystkich muzeów <3

 • Moje rozważania o plusach i minusach skończyły się wraz z informacją, że wystawa jest do końca roku ;) Może innym razem :)

  • Oj szkoda! Ale na pewno to nie ostatnia tego typu wystawa :) Jestem też pewna, że Moco będzie dalej zaskakiwać doborem eksponatów i tematów!

 • Banksy! Zwłaszcza, że mieszkałam 1,5 roku w Bristolu i można było w wielu miejscach natknąć się na jego pracę :) Amsterdam ciągle jeszcze nie odkryty przeze mnie, a bardzo chciałabym zobaczyć :)

  • Marcelina, ale super! No pewnie, w UK aż roi się od jego prac :) Amsterdam bardzo godny polecenia – jak tylko będziesz miała okazję – wpadaj!

 • Gosia

  Niestety nie dane mi będzie jej zobaczyć ale dzięki Tobie mam jej namiastkę

 • fajnie czytać o Twoim Amsterdamie. ja byłam tam tylko jeden dzień i zwiedziłam wszystko pobieżnie, a tak fajnie jest obserwować, jak stopniowo odkrywasz to miasto! mam nadzieję, że jeszcze kiedyś się tam wybiorę, bo trochę żałuję, że spędziłam tam tak mało czasu ;)

  • Cały czas powtarzam to jedno słowo, ale „koniecznie„!!! To tak piękne i przyjazne człowiekowi miasto – moje ulubione!

 • Ciekawe! Jak dla mnie już sam budynek zachęca do odwiedzenia muzeum :)

 • faktycznie miasto prezentujesz bardzo ciekawie,zwłaszcza fotografie są piękne i zachęcaja do podróży :)

 • z-dusza.pl

  Opis faktycznie zachęcający, szkoda, że Amsterdam nie jest troszkę bliżej ;)

  • Z drugiej strony to tylko kilka godzin lotu – mam poczucie, że w dzisiejszych czasach cały świat jest coraz bliżej mnie ;)

 • Byłam w kwietniu zeszłego roku, gdy cena była 10 euro, a za robienie zdjęć prosili o odłożenie telefonu/aparatu do szatni haha! Mimo wszystko nie żałuję, warto! A teraz z Museumkaart chodzę co weekend do jakiegoś muzeum, tyyyyle tu tego <3