Kaligrafia i Lettering – kurs pięknego pisania na Eduweb

Pismo odręczne, nie dość, że przepiękne, jest coraz bardziej popularne – coraz więcej logotypów, plakatów i zaproszeń korzysta z rozwiązań kaligraficznych. Ja sama uwielbiam pisać, a na studiach zafascynowały mnie zagadnienia związane z typografią i tworzeniem fontów. Zaczynałam naukę właśnie od zajęć w pracowni typografii i stopniowo wsiąkałam w temat coraz bardziej i bardziej.

unnamed

Lubię pisać!

Uwielbiam! Pismo odręczne zawsze było moim konikiem, a im więcej wiedziałam o zasadach poprawnego konstruowania liter i łączenia ich w wyrazy, tym ciekawsze mi się to wydawało. Pracuję teraz nad udoskonalaniem moich kaligraficznych skillów – jakiś czas temu pokazałam Wam moje Instagramowe inspiracje, pamiętacie? W sieci nie brakuje miejsc, z których można czerpać wiedzę na temat kaligrafii i liternictwa – idealne rozwiązanie! Bez ruszania się z domu mogę uczyć się kaligrafii od najlepszych! Dokładnie taki schemat przekazywania wiedzy oferuje Eduweb, a ja otrzymałam możliwość zrecenzowania ich kursu „Kaligrafia i lettering” specjalnie dla Was!

Jak to działa? Jak wygląda kurs? Czego się nauczyłam? Pokażę Wam też część szkiców, a na końcu czeka na Was niespodzianka!


 

Kaligrafia i Lettering

Kurs kaligrafii i letteringu to jeden z najnowszych kursów Eduweb – platformy e-learningowej, która oferuje przeróżne kury internetowe dla kreatywnych. Jeszcze na studiach, a jak wiecie studiowałam grafikę, uczyłam się z ich kursu podstaw animacji – kapitalna sprawa. Mogłam się uczyć w dowolnym miejscu (tam, gdzie tylko dało się rozłożyć komputer :)) i oglądać kolejne lekcje wtedy, kiedy tylko miałam wolny moment.

Kurs podzielony jest na 8 modułów po 20-30 minut – całość trwa w sumie 4 godziny. W ramach każdego z modułów jest do obejrzenia kilka-kilkanaście krótkich materiałów wideo. Kurs warto realizować krok po kroku i przeznaczyć tyle czasu na pracę nad kolejnymi tematami, ile tylko potrzeba, żeby poczuć się pewnie. Mi przejście przez cały kurs zajęło około tydzień – częściowo pracowałam nad modułami w domu, niektóre materiały, zwłaszcza te z początku kursu, obejrzałam w podróży – bardzo komfortowe doświadczenie.

kolaz1

LoveLetters

Przez tajniki kaligrafii i letteringu prowadzi nas Beata Kurek – założycielka LoveLetters Studio. Beata ma na swoim koncie wiele warsztatów literniczych (między innymi te na TypoTalks w tym roku, na które niezwykle trudno było się dostać ze względu na gigantyczne zainteresowanie!). Bardzo logicznie i merytorycznie tłumaczy co? jak? i dlaczego? Info o tym, co słychać u LoveLetters Studio znajdziecie na Facebooku, a wybór ich najlepszych prac obejrzycie tutaj, na Behance.

Zakres kursu Kaligrafii i Letteringu jest dosyć szeroki. Pierwsze lekcje to podstawy typografii i garść praktycznych informacji o narzędziach, potrzebnych do pisania. Potem uczymy się sposobów pracy kolejnymi narzędziami – Beata prowadzi nas krok po kroku przez budowanie litery, formowanie całego wyrazu, planowanie kompozycji i wreszcie nanoszenie korekt. Potem uczymy się wektoryzacji odręcznego szkicu – od ustawień skanera po najbardziej efektywne rysowanie krzywych w Illustratorze. Na koniec Beata pokazuje jeszcze różne metody tworzenia kaligrafii przy użyciu tabletu i bardziej zaawansowanych ustawień pędzli Ilustratora.

kolaz2

Czego uczy kurs?

Kurs „Kaligrafia i Lettering” to kompendium wiedzy, a to czego się nauczymy zależy w dużej mierze od tego, jaką wiedzę już posiadamy. Największą wartością dla mnie było słuchanie o tajnikach pracy kaligrafa i o technikach wypracowywania idealnych kształtów liter pisma odręcznego.

Dla tych, którzy nie mają wiedzy typograficznej

 • Podstawowe informacje o historii typografii
 • Wszystkie terminy związane z typografią, które trzeba znać, żeby rozumieć tą dziedzinę
 • Kompendium wiedzy o narzędziach potrzebnych do pisania – jaki papier kupić, które pędzle wybrać itp.
 • ABC szkicowania liter i komponowania słów
 • Adobe Illustrator – jak się odnaleźć w świecie wektorów?
 • Nauka wektoryzacji szkiców i używania pen-toola z przyjemnością

Dla tych, którzy już mają co nie co wiedzy

 • Różnorodne metody projektowania znaków
 • Co nie co o ozdobnikach – jak je planować, testować i wcielać w życie
 • Sprytne techniki nanoszenia poprawek i modyfikacji na gotowe wektory
 • … a ja wreszcie nauczyłam się poprawnie konfigurować pędzle w Illustratorze! 

foto2

 

Praca z wektorowymi literami w Illustratorze daje wiele możliwości modyfikowania,  dostosowywania i poprawiania kształtów, ale faktycznie pisanie piórem na papierze nie ma funkcji Ctrl+Z :) I to jest w tej zabawie cudowne!

Jeśli macie ochotę pobawić się kaligrafią i nauczyć podstaw letteringu – śmiało! Z kodem rabatowym DAYSANDPLACES otrzymacie 10% zniżki na zakup tego kursu do końca listopada!

Jestem bardzo ciekawa Waszych wrażeń po zrealizowaniu kursu – czego się nauczyliście? Co Wam się podobało? Pokażcie Wasze dzieła! :)

kod

 

 

Ola Kotowska

Jestem graficzką, joginką i fanką jedzenia - obecnie mieszkam w Amsterdamie i staram się eksplorować najciekawsze zakątki tego boskiego miasta!

1 grudnia 2016

RELATED POSTS

 • Baardzo ciekawy artykuł! Pozdrawiam!!

 • chyba rozważę zakup, jestem fanką pięknych fontów, ale nie myślałam by zrobić własny ;)

 • Z przyjemnością porwałabym się na uczestnictwo w takim kursie gdybym tylko znalazła chwilę czasu. W przypadku dzikiego 4latka w domu i kończącej się niebawem ciąży czasu jak na lekarstwo :( Pozostaję jednak fanką sztuki kaligrafii

  • Paulina, wyobrażam sobie, że faktycznie masz niewystarczająco czasu – zatrzymaj tą fascynację na moment, kiedy będziesz sobie mogła pozwolić na kilka godzin sam na sam z komputerem, kartką i piórem :)

 • przepięknie :) aż niewiarygodne, że można się tego nauczyć! świetna sprawa, muszę rozważyć zakup, bo widzę, że naprawdę warto :)

 • Reni Blog

  Uwielbiam piękną kaligrafie, jednak sama pisze szybko i dość niestarannie.

 • Honorata

  Świetna rzecz taki kurs, kiedyś i ja się porwę na naukę pięknego pisania ;-)

 • Ja wiedziałam o tym, że jest kaligrafia, ale nie wiedziałam, że jest to nauka aż tak rozbudowana :) bardzo bym się chciała nauczyć pięknie pisać… może kiedyś się uda :)

 • KaligrafiA jest piękna. Już kiedyś myślałam o nauce. Może w końcu spróbuję :)

 • No proszę, ciekawa sprawa. Też nie wiedziałam, że są takie kursy.

 • Małgorzata Jopek

  Aż mi się serce kraje gdy widzę takie piękne napisy a potem spojrzę na moje okropne bazgroły…

 • z-dusza.pl

  Kaligrafia to piękna umiejętność, chciałabym kiedyś także się tego nauczyć :)
  Pozdrawiam!

 • Podziwiam piękne pismo, nie narzekam, bo z moim nie jest tak źle, ale myślę, że warto doskonalić sztukę pięknego pisania.

 • Wow! Super sprawa. Też rozpoczęłam pierwsze kroki w kaligrafii. Zenja robi to bardzo zachęcająco ;)

 • W tym roku chciałabym rozwinąć się w tej dziedzinie :) podstawy miałam w szkole, ale to ciągle za mało… :)

 • Nie wiedziałam, że są również polskie kursy. Batdzo chętnie wezmę w nim udział. Efekty są super!