Jak wypożyczyć rower w Amsterdamie?

Jak kupić rower w Amsterdamie?

Amsterdam – miasto rowerów

Holandia to kraj cyklistów, a Amsterdam – miasto rowerów. Ani samochód, ani tramwaj, ani nawet metro nie jest bardziej niezawodne od roweru. Ten, wiadomo, może czasem przyprawić o semi-zawał serca albo trochę za głośno skrzypieć, ale jest zdecydowanie najlepszym przyjacielem!

Jeśli już zwalczyliście w sobie strach przed szalonymi holenderskimi cyklistami i postanowiliście, że chcecie poruszać się w Amsterdamie na rowerze, pozostaje tylko zadać sobie pytanie – skąd go wziąć? Pierwsza opcja to wypożyczenie!

Wypożyczalnie

Znalezienie wypożyczalni to bardzo prosta sprawa – w internecie i na mieście, na każdej ulicy i na każdym forum. Oferują one przeróżne rowery, nawet elektryczne (!), w bardzo różnych cenach i na różnych warunkach. Wszyscy zgodnie pobierają kaucję w wysokości €50/rower i proszą o pozostawienie dokumentu w zastaw – może to być dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. W samym centrum można wypożyczać rowery na godziny – 1h to zazwyczaj około €5-10, więc jeśli przyjeżdżacie do miasta tylko na chwilę, to może być dobra opcja. Jeśli jednak planujecie zostać dłużej, podrzucam namiary na sprawdzone wypożyczalnie, które oferują rowery na dłużej.

2016-07-22 11.34.22 pm

MacBike

Zdecydowanie najbardziej turystyczna i rzucająca się w oczy wypożyczalnia. Czerwone rowery z wielkim emblematem MacBike na kierownicy to prawie 100% pewność, że kierowca prowadzi po raz pierwszy. Może nie pierwszy raz w życiu, ale na pewno w Amsterdamie. Podchodzi się do nich na wesoło, ale trzyma na dystans od siebie i własnego roweru. Co do samych wypożyczalni, bardzo łatwo je znaleźć –  5 sklepów w centralnej części miasta i ponad 2.500 rowerów na stanie. To zdecydowanie największa miejska sieciówka, więc jeśli nie będą Wam przeszkadzać dziwne spojrzenia tubylców i stosunkowo wysoka cena – śmiało!

Cena ■■ €15-20/24h

Jakość 


2016-07-22 11.35.20 pm


Bike4u

Dobra lokalizacja, niezbyt wysokie ceny i dobre rowery. Bike4u to taka przeciętna, ale bardzo solidna i godna zaufania wypożyczalnia. Jeden z dwóch sklepów jest w samym centrum, a drugi w zachodniej części miasta. Bardzo fajny, kompetentny personel – chętnie opowiedzą co nie co o historii swoich rowerów i o tym, jak nie dać się przejechać poruszając się po mieście. Dla spragnionych wrażeń – Bike4u ma w ofercie Cargo Bikes, czyli legendarne rowery z drewnianym pudłem z przodu!

Cena □ €9-17/24h

Jakość ■■


 2016-07-22 11.35.53 pm

Discount Bike Rental

To najbardziej przyjazna i przyziemna wypożyczalnia. Ich motto to „No brightly coloured bicycles” i „The price goes down the longer you rent”. Obracają rowerami, które wyglądają bardzo „lokalnie” – stare Gazelle, rozpadające się, lekko przetrącone Old Dutch’e to ich domena. Oczywiście wszystkie sprawne, dobrze zabezpieczone i wygodne. Ceny zaczynają się od €7.5 za prosty rower z hamulcami w pedałach i spadają wraz z kolejnymi dniami wypożyczenia. Discount Bike Rental operują mniejszą liczbą rowerów, więc warto zarezerwować swój z małym wyprzedzeniem przez ich stronę internetową. Sklep znajduje się bardzo blisko centralnego Dam Square.

Cena □ €7.5-10/24h

Jakość

OV fiets

OV fiets to inaczej publiczny rower – system bardzo podobny do naszego Veturilo, tyle że powiązany z publiczną komunikacją miejską. O karcie OV chipkaard pisałam już co nie co, ale jeśli chodzi o OV fiets, kilka spraw wymaga dodatkowego wyjaśnienia. Karta miejska OV występuje w dwóch wersjach – anonimowej i personalnej. Ta pierwsza, niebieska, to taka, którą można wyrobić od ręki, w dowolnym automacie sprzedającym bilety (np. na lotnisku czy na stacjach metra). Druga zaś wymaga więcej zachodu – trzeba najpierw wypełnić specjalny formularz na stronie, dołączyć swoje zdjęcie i zapłacić ok. 10eur. Po tygodniu, kiedy karta jest gotowa, jest wysyłana na nasz adres zamieszkania. Widnieje na niej nasze imię i nazwisko oraz zdjęcie. Żeby móc wypożyczyć jeden z tych publicznych rowerów trzeba mieć właśnie taką, personalną kartę. To rozwiązanie, tak jak w przypadku Veturilo, sprowadza się do tego, że wiadomo, kto korzysta z rowerów. Jeśli więc rozważacie przyjazd do miasta na np. miesiąc, czy tak jak ja, na całe wakacje, warto już na początku wypełnić formalności i wyrobić sobie taką personalną kartę – nawet jeśli sami macie rower, możecie wypożyczyć OV fiets np. dla Waszych gości 😃

Jak wypozyczyc rower w Amsterdamie - OV fiets

Jeśli coś jeszcze nie jest dla Was jasne – pytajcie śmiało w komentarzach!

Ola

Jestem graficzką, joginką i fanką jedzenia - obecnie mieszkam w Amsterdamie i staram się eksplorować najciekawsze zakątki tego boskiego miasta!

RELATED POSTS

 • Post mnie nie dotyczy więc nie skorzystam ale dla potrzebujących bardzo przydatne informacje:)

  • Ola

   Dzięki, że zajrzałaś – jeśli ktoś z Twoich znajomych potrzebowałby takich informacji – podaj dalej :)

 • To mnie zastanawiają trzy sprawy:
  1. Skoro można zostawić w zastaw prawo jazdy, to czy to znaczy, żd po ulicach można jeździć bez prawka (bo jak się je zostawi, to jak to udowodnić).
  2. Nie ma w Amsterdamie takich punktów na ulicy, w których się pobiera/oddaje rowery wynajmowane na godziny (jak choćby w Warszawie) – trzeba na 24h brać?
  3. Co jeśli ukradną Ci rower (a słyszałam, że tam jednak się to zdarza). Czy 50 euro kaucji to pokrywa?

  Kurczę, pojechalibyśmy sobie do Amsterdamu na kilka dni :)

  Pozdrawiam, Asia

  • Ola

   Hej Asia – już odpowiadam.
   1. Czy pytasz o jazdę samochodem? – bo na rower oczywiście nie potrzeba prawka :))
   2. Z wielu wypożyczalni można brać rowery „na godziny” – w centrum zazwyczaj już od 1h, a np. opisany przeze mnie Bike4U minimalnie 3h. Inną opcją jest wypożyczanie publicznych rowerów OV Fiets, które działają tak jak nasze Veturilo. Są jednak mocno związane z publiczną komunikacją miejską – żeby je wypożyczyć trzeba mieć OVchipkard czyli odpowiednik naszego biletu miesięcznego. Nie da się go wyrobić od ręki, trzeba zaczekać ok. tydzień, więc taki system nie sprawdzi się przy krótkich wyjazdach.
   3. Kradzież wypożyczonego roweru wiąże się zazwyczaj z wysoką opłatą (od kilkuset do nawet 1000 euro), ale żeby się przed tym ochronić wystarczy używać obu blokad, które posiada każdy taki rower i przestrzegać kilku podstawowych zasad, o których będę pisać więcej już za tydzień :)
   A co do samego Amsterdamu – zapraszam! Przyjeżdżajcie :) Pozdrawiam serdecznie!

 • Wypożyczalni rowerów na szczęście jest tam masa :)

 • Dzięki za przydatne informacje. Pozdrawiam cieplutko, Daria xxx

 • Haha, co to za rower, co w ogóle nie skrzypi;)

  • Ola Kotowska

   Haha, dokładnie! :)

 • pat

  Podobaja mi się te miejskie rowery, ale w PL mieszkania (te stare) nie sa przystosowane do utrzymywania takich ciężkich, dużych rowerków

 • Rowery to przekleństwo w Amsterdamie .. ;) nie zliczę ile razy by mnie przejechały ;)

 • Pingback: Rowery Amsterdamu - historie zapisane w siodełkach - Days and Places.pl()

 • Bożena Szudzińska

  Ale jeśli jedziemy w 3 osoby na 3 dni, a można wypożyczyć na jedną kartę OV tylko 2 rowery, to w praktyce musimy mieć 2 karty. A jeśli mieszkamy w Polsce i w Belgii to możemy wystąpić o taką kartę? Z dostawą do Polski??